علی رضاپور

خاطرات ایران شناسی - کارشناسی ارشد ایران شناسی دانشگاه تهران

علی رضاپور

خاطرات ایران شناسی - کارشناسی ارشد ایران شناسی دانشگاه تهران

علی رضاپور
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۳ خرداد ۹۵، ۲۱:۱۵ - بهار
    Okay

مجله آینده تلاشی بود به همت  شادوران محمود و پسرش ایرج افشار که سال ها آنرا نمی شناختم و در ابتدا بوسیله یکی از عزیزان برای  مطالعه اش  مطالعه اش داده شد،تا اینکه به حسب اتفاق یکی از از موضوعات بررسی درس سمینار دانشگاه مان شد...این متن را برای نشریه انجمن علمی ایران شناسی به کمک فراوان همان شخص نوشته ام ...به دلیل توضیحات کم و اطلاعات کم در  مورد این نشریه ...به نظرم آمد در اینجا نیز بیاورم...

مجله ی «آینده» یکی از پیشگامان احیای هویت ملی دوره ی معاصر و از نظریه پردازان وحدت ملی و فراهم آورندگان مقدمات نظری دولت مطلقه در ایران است.

این مجله به مدیریت شادروان دکتر محمود افشار و فرزند ارجمندشان، ایرج افشار، طی 19 سال و در دو دوره ی زمانی انتشار یافته است. چهار سال با مدیریت دکتر محمود افشار و پانزده سال با مدیریت ایرج افشار و بسیاری دیگر از اهل فضل که حاصل تجربیات و دانش خود را در این مجله منتشر کرده اند.

دکتر محمود افشار یزدی از سال 1300 وارد عرصه ی مطبوعات شد. در سال 1304 مجله ی آینده را تأسیس کرد.

دوره ی چهار ساله ی اول:

1-         سال اول؛ 12 شماره، از تیرماه 1304 تا مهرماه 1305 شمسی، 800 صفحه

2-         سال دوم؛ 12 شماره، از دی ماه 1305 تا اسفند 1306 شمسی، 947 صفحه

مجله ی آینده در این مرحله که آغاز انتشارش بود 24 شماره منتشر گردید و بعد از آن تعطیل شد.

3-         سال سوم؛ 16 شماره، از مهرماه 1323 تا اسفند 1324، بالغ بر 800 صفحه

انتشار مجله آینده از اسفند 1306 تا مهر 1323 به مدت 17 سال در حال تعلیق بود. انتشار سال چهارم را دکتر محمود افشار از ابتدای مهر 1338 آغاز کرد و در مجموع 3 دفتر در شش شماره انتشار یافت.

مجله ی آینده از اردیبهشت 1339 تا آغاز فروردین 1358 تعطیل گردید. ایرج افشار پس از آنکه مجله ی "راهنمای کتاب" از انتشار بازماند، در سال 1357 امتیاز مجله ی آینده را بنا بر اجازه ی کتبی طبق ماده ی هفتم یادداشت مؤلف در آذرماه 1358 از مراجع رسمی به دست آورد.

ایرج افشار در متنی درباره ی انتشار دوره ی جدید این مجله می نویسد:

 «مجله ی آینده- که پنجاه و چهار سال پیش توسط پدرم تأسیس شد و مجله ای سیاسی و ادبی بود- به زودی با روش ادبی و تاریخی، مخصوصا به منظور نشر مقالات در زمینه های ایران شناسی و معرفی و انتقاد کتاب های تازه بطور منظم، و نشر اسناد و مدارک قدیمی، زیر نظر و با مسئولیت مستقیم اینجانب فعلا به صورت فصلی منتشر خواهد شد.... این نشریه فعلا یک شماره در هر فصل به چاپ می رسد. ولی مجموع صفحات چهار شاره ی هر سال کمتر از 800 صفحه نخواهد بود.    حق اشتراک سالانه ی آن یکهزار و ششصد ریال است  و با لیست سفارشی توزیع می شود. حق اشتراک سالانه برای خارج از ایران معادل سی دلار تعیین شده است.»

این مجله بنا به گفته ی ایرج افشار - به دلیل محدودیت دایره ی انتشار مجله و هزینه ی چاپ سنگین و عدم امکان توزیع آن- به صورت تک فروشی توزیع نمی شده است و علاقه مندان صرفا با مشترک شدن قادر به تهیه ی آن می شدند.

نشانه ی سربرگ مجله، نقش یک تذهیب خلاصه شده بر روی جلد یک مصحف است که در کل به شکل یک فلش در آمده است که به کلمه ی آینده اشاره دارد.همچنبن کلمه آینده به شکل معمول طراحی ان زمان که در بیشتر مجلات به شکل خط نستعلیق نوشته شده است.

در اغلب مجلات، زیر عنوان مجله ی فرهنگ و تحقیقات ایرانی، موضوعیت کلیِ "تاریخ، ادبیات و کتاب" ذکر شده است.  جهت آشنایی کلی با موضوعات مطرح شده، یک شماره این مجله  را از لحاظ موضوعی بررسی می نماییم. مجله شماره 1-3،سال یازدهم،فروردین خرداد 1364:

در قسمت  تحقیقات ایرانی، مطالبی با عناوین زیر آمده است: «ادب و ادیب هر دو فارسی است» از محمد محیط طباطبایی،«رطل و همبستگی آن با لیتر» از اوبالحین دیانت، «باران خواهی در میان عشایر سیرجان» از مرتضی فرهادی، «سیزده و سیزده به در» از محمد جواد بهروزی، «سفرنامه نویسی ناصرالدین شاه» از ایرج افشار، «حافظ و امیرخسرو» از دکتر فتح الله مجتبایی.

قسمت عقاید آراء، عناوینی چون: «عشق،زیر بنای جامعه» از دکتر مهدی پرهام و «درباره سبک شناسی بهار» از دکتر سیروس شمیسا، را شامل می گردد.

قسمت دیارها و یادگارها، مطالبی چون: «نخستین روز مدرسه» از دکتر غلامعلی سیار،«از جام تا هری» از محمد رضا خسروی ،«خاطرات مدیر مجله یغما» از حبیب یغمائی،«ملطفه خلل الله خلیلی» از خلیلی، را شامل می شود.

در قسمت مدارک و اسناد، عناوین «اردوکشی ناصری از قزوین به کردستان»،«اسنادی چند از حاجی نظم السلطنه» و «دو نامه از میرزا ابوالقاسم قائم مقام» از محمد رضا نصیری، را می بینیم.

در قسمت حاشیه،یادداشت،نکته، مطالبی از قبیل: «پندام و پنام» از مهری باقری، «یک بیت رودکی» از محمد تقی دانش پژوه،«هفت مطلب» از محمد حسین اسلام پناه،«بازی میر» از حسام مصطفوی اردستانی،«دو یادگار ادبی از یغما و ایرج» از دکتر غلامعلی سیار، «سه مطلب از یک نویسنده» سید علی میرنیا،«لوتی و مشطی» از علی محمد حکمت،«رطب در شعر نظامی» از بهروز ثروتیان،«غزل شاطر عباس» از ابولقاسم دانشجو آمده است.

مطالب مرتبط در دیگر جای ها


یادداشت منتشر نشده از ایرج افشار در مورد مجله آینده


معرفی فهرست مجله آینده


شب مجله آینده 

  • ۷۴۴ نمایش

نظرات (۱)

سلام - وب خوبی دارین - به من هم یه سری بزنید لطفا اگه مورد پسندتون قرار گرفت برای ترویج فرهنگ و.... لینک سایت من رو تو وبلاگتون قرار بدین متشکرم
معبر سایبری چشم مجنون
cheshmmajnon.blog.ir
پاسخ:
با سلام
لینک شدید.