علی رضاپور

خاطرات ایران شناسی - کارشناسی ارشد ایران شناسی دانشگاه تهران

علی رضاپور

خاطرات ایران شناسی - کارشناسی ارشد ایران شناسی دانشگاه تهران

علی رضاپور
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۳ خرداد ۹۵، ۲۱:۱۵ - بهار
    Okay

۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۷ ثبت شده است

معرفی کاخ موزه باقچه جوق

موزه در هر کشوری  یکی از جاذبه و در واقع همانند کتابی است ک گذر فرهنگ و تاریخ   بر یک ملت را نشان می دهد...ایران شناسان قصد دارد که به معرفی موزه های کشور ای بخش  کشور به عنوان یکی از معیارهای حفظ تاریخ و فرهنگ کشور توجه نماید و در این بخش تلاش شده اطلاعات موزه نه بصورت گردآوری بلکه بصورت جمع آوری اطلاعات از مسئولین موزه ها و روش تولیدی در اختیارعلاقه مند قرار گیرد.

در مصاحبه اختصاصی با آقای رحیمی  مسئول موزه باقچه جوق  شهرستان ماکو به معرفی این  کاخ موزه پرداخته است.

در ابتدا  این مصاحبه که در محل کاخ موزه در شهرستان ماکو انجام شد دغدغه و سوال اساسی که در بسیاری از موزه ها به سراغ  گروه ما می آمد این بار نیز گریبان گیرمان شد...دغدغه این بود که ابتدا بایستی موزه را دید و بعد سوالات را پرسید و یا اینکه با اطلاعات کامل به بازدید موزه باید رفت...

سوالی که در مصاحبه با آقای رحیمی  این تفاوت دیدگاه آشکار شد،در واقع ما حامی مطلع بودن و سپس بازدید بودیم و آقای رحیمی حامی دیدن و بعد مطلع شدن بود،البته را سومی هم هست یعنی دیدن و همزمان   مطلع شدن که به دلیل کمبود نیروی انسانی در موزه های کشورمان  این امر به درستی حداقل در بسیاری از موزه های ایران اجرایش تقریبا غیر ممکن هست زیرا در بسیاری از موزه  ها همچون باقچه جوق بلیط فروش و کارشناس  و مسئول موزه یکی است...

آقای رحیمی مسئول و کارشناس با حوصله ای بود،در سخنان او تعصب خاص و علاقه خاصی به شهرستان ماکو و موزه مشاهده میشد او عاشق کارش بود و در حال حاضر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باستان شناسی بود.

از آقای رحیمی در ابتدا در مورد اطلاعات کلی از کاخ موزه سردار و خان ماکو پرسیدیم و او اینگونه آغاز کرد:

ااین کاخ موزه در 2 طبقه به همراه آشپزخانه و حمام و 11 هکتار باغ اطراف خان با فضای دلنشینی در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی موجود است،سازمان میراث فرهنگی در سال 1353 این کاخ را از خانواده خان ماکو خریداری کرده و پس از مرمت ، جهت بازدید عموم آماده سازی نموده است.

کاخ موزه باقچه جوق مربوط به دوره قاجار و زمان پادشاهی مظفرالدین شاه می باشد.این کاخ موزه محل اقامت تابستانی سردار ماکو یکی از خان ها و لشگریان دوره قاجار و که از خان های بیات ماکو بوده است.

این کاخ موزه در حقیقت  محل اقامت ییلاقی شاه و خانواده اش بوده و در زمستان خان ماکو به داخل شهر نقل مکان می کرده اند.

در  ساخت این بنا دو معمار  با دو سبک  متفاوت هنر نمایی کرده اند یکی معمار ایرانی که به سبک دوره قاجار و دومی معماری روسی که به سبک دوره تزاری این کاخ را ساخته اند  که این  دو سبک دقیقا در قرینه همدیگر ساخته شده است و طرح بسیاری بدیعی از معماری و نقاشی های ایرانی و روسی ایجاد شده است که البته نامی از نقاش ها در دسترس نیست.

رحیمی در ادامه از نامگذاری قسمت های مختلف بنا   بوسیله رنگ اتاق برایمان گفت: اتاق صورتی که مخصوص اتاق همسر خان بوده است و اتاق سفید که در طبقه اول ساختمان .اقع شده است مربوط به دیدا رهای عمومی و مراسماتی است که با حضور مردم اجرا می شده است  و همچنین اتاق سبز که در طبقه اول واقع شده است مربوط به اتاق ناهار خوری است.

در باره نقاشی ها

وقتی در کاخ موزه قدم برمیدارید در تمام ساختمان چه در سقف و در دیوارها نقاشی های روغنی بسیاری زیبایی موجود است که همچنان با همان رنگ و لعاب در حال بغا  هستند همچنین متاسفانه به دلیل عدم  مرمت بعضی از دیوار های گچی سقف در طبقه دوم ترک خوده است و باعث تخریب بعضی از نقاشی ها و کاغذ دیواری ها شده است.

وسایل داخل ساختمان به گفته آقای رحیمی وسایلی است که از خانواده خان ماکو در این محل باقی است و در حقیقت وسایلی است که فرزندان و خانواده این خان نتوانسته اند خارج کنند و شامل ومیزها و وسایل روزمره و صندلی ها میز ناهار خوری به همرا ه تخت خواب و پرده هایی است که باقی مانده و قسمت عمده ای از وسایل ارزشمند این موزه توسط وابستگان  به خان ماکو از کاخ خارج شده است.

در حقیقت این شکل معماری زیبای این  کاخ  به همراه نقاشی ها متقاوت و زیبا  و ادغام دو سبک معماری

 

 

  • ۹ نمایش